07.05.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2008 r., sygn. II GSK 97/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kuba Czesława Socha Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 23 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 196/06 w sprawie ze skargi J. W. - Z. O. w K. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem przepisów o czasie pracy kierowców 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz J. W. kwotę 484 (czterysta osiemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Kr 196/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. w wyniku rozpoznania skargi J. W. uchylił decyzję M. Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] stycznia 2006 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Policji w N. S. z dnia [...] listopada 2005 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

Sąd I instancji przedstawiając w uzasadnieniu orzeczenia stan sprawy podał, że w dniu 26 września 2005 r. w miejscowości T. skontrolowany został należący do J. W. samochód marki Star o numerze rejestracyjnym [...] kierowany przez K. S., w którym kontrolujący stwierdzili brak tachografu.

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Komendant Miejski Policji w N. S. nałożył na J. W. karę pieniężną w kwocie 3.000 zł, wyjaśniając w uzasadnieniu decyzji, że podstawę prawną nałożenia kary pieniężnej stanowią przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 879) w powiązaniu z przepisami rozporządzenia Rady nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31 grudnia 1985 r.). W opinii organu, kontrolowany naruszył przepis art. 3 rozporządzenia oraz art. 29-30 ustawy o czasie pracy kierowców, które nakazują instalowanie i użytkowanie tachografów w pojazdach wykorzystywanych do transportu drogowego, poza pojazdami wyłączonymi. W niniejszej sprawie, zdaniem Komendanta Miejskiego Policji, nie znajdował zastosowania art. 20 ustawy o czasie pracy kierowców oraz art. 13 rozporządzenia nr 3820/85 z dnia 20 grudnia 1985 r., ponieważ przewóz materiałów na potrzeby własne jest działalnością pomocniczą w stosunku do podstawowej działalności budowlanej, zaś przewożone przez kierowcę w dniu kontroli materiały wykorzystywane były właśnie do prowadzenia przez przedsiębiorcę podstawowej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne