Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. II GSK 1310/20
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego przy użyciu aplikacji mobilnej do nawiązywania kontaktów z klientami i obsługi płatności wykracza poza sferę prywatnego korzystania z pojazdu i podlega obowiązkom określonym w ustawie o transporcie drogowym, w tym obowiązkowi posiadania stosownych orzeczeń, przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących transport drogowy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Jacek Boratyn Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Lu 267/20 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. J. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Lu 267/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. J. (skarżący, strona) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (organ odwoławczy) z dnia [...] lutego 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] czerwca 2019 r. w L. przy ul. D. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w L. przeprowadzili kontrolę drogową samochodu osobowego o numerze rejestracyjnym [...]. Kontrolowanym pojazdem kierował skarżący, który wykonywał we własnym imieniu zarobkowy przewóz dwóch pasażerów z ul. C. na ul. D. w L. Przejazd zamówiono za pomocą aplikacji B. Opłata za przejazd została pobrana z konta pasażera. Kierowca okazał do kontroli niewypełnioną umowę współpracy i świadczenia usług z T. Ltd., natomiast nie okazał orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. W oparciu o powyższe ustalenia decyzją z dnia [...] sierpnia 2019 r. L. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, działając na podstawie art. 93 ust. 1 i ust. 4-5 w zw. z art. 92a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (u.t.d.), nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 2.000 zł za naruszenia określone w: l.p. 4.2. załącznika nr 4 do u.t.d., za wykonywanie przewozu drogowego przez kierowcę, który nie posiada orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (1.000 zł); lp. 4.3. załącznika nr 4 do u.t.d., za wykonywanie przewozu drogowego przez kierowcę, który nie posiada orzeczenia psychologicznego o braku przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (1.000 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty