08.04.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2004 r., sygn. GSK 2/04

Przepis art. 23 par. 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802/ wprowadził zasadę nakładającą na organ celny obowiązek nieprzyjęcia deklarowanej wartości transakcyjnej towaru, w przypadku gdy z uzasadnionych przyczyn zakwestionował prawdziwość i dokładność informacji lub dokumentów, służących do określenia wartości celnej. Ta sytuacja miała miejsce wcześniej przy przywozie towaru do kraju i wówczas organ celny ustalił wartość transakcyjną na podstawie art. 29 ustawy - Kodeks celny. W wyniku kontroli postimportowej powstała inna sytuacja faktyczna i prawna. Ujawniono bowiem dokumenty dotyczące wartości celnej towaru. Zasadnie więc sąd orzekający przyjął, że podstawę określenia wartości celnej stanowi treść art. 23 par. 1, według którego wartością celną towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Edwarda A. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2003 r. SA/Bd 1947/03 w sprawie ze skargi Edwarda A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 24 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 19 listopada 2003 r. SA/Bd 1947/03 Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy oddalił skargę wniesioną przez Edwarda A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 24 kwietnia 2003 r. (...), wydaną w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i ustalenia ponownie kwoty długu celnego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Naczelny Sąd Administracyjny, przyjmując ustalenia faktyczne organów celnych za prawidłowe, stwierdził, że w dniu 15 stycznia 2001 r. w Oddziale Celnym w G. Edward A. złożył zgłoszenie celne dotyczące samochodu osobowego marki Citroen Xsara, nr nadwozia (...), rok produkcji 1999, dołączając fakturę (...) z 11.01.2001 r. i zadeklarował koszty transportu poniesione zagranicą w związku z przywozem towaru. Organ celny przekazał przedmiotową fakturę belgijskiej administracji celnej do dokonania ewentualnej weryfikacji. W wyniku sprawdzenia, okazało się, na podstawie przeprowadzonego dochodzenia, że zaniżono wartość celną importowanego towaru. Wraz ze sprawozdaniem z dochodzenia, belgijskie organy celne nadesłały uwierzytelnione kopie dokumentów, świadczące o zaniżeniu wartości celnej, a pochodzące z firmy sprzedającego - "A.-V.". Dokumenty te, to faktura (...) z dnia 11 stycznia 2001 r., pochodząca z dokumentacji finansowo-księgowej eksportera oraz zgłoszenie celne wywozowe EU1 T2 z dnia 11 stycznia 2001 r., na podstawie którego przedmiotowy samochód został wyeksportowany z Belgii. Z obu przytoczonych dokumentów wynika, że przedmiotowy samochód został sprzedany za kwotę 175.000 franków belgijskich, a nie według deklaracji strony - za kwotę 78.000 franków belgijskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne