Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2002 r., sygn. SA/Bk 1502/01
Fakt zameldowania stwarza domniemanie zamieszkania osoby w lokalu, co w sposób oczywisty wpływa na sferę osobistych praw właściciela lub posiadacza tego lokalu. Jednym z przykładów tego wpływu są większe szanse osoby faktycznie korzystającej z budynku mieszkalnego, będącego współwłasnością lub należącego do spadku, do otrzymania na wyłączną własność tego budynku w dziale spadku lub przy zniesieniu współwłasności.
Skarżący ma więc interes prawny w prawidłowym, a więc zgodnym z rzeczywistym stanem, zameldowaniu innych osób w należącym do niego lokalu mieszkalnym. Uzasadnia to więc również jego prawny interes i czyni go stroną w sprawie o anulowanie wadliwego - jego zdaniem - zameldowania.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2002 r. sprawy ze skargi Mirosława P. na decyzję Wojewody P. z dnia 31 sierpnia 2001 r. (...) w przedmiocie uchylenia zameldowania Jolanty W. na pobyt stały - uchyla zaskarżoną decyzję, a także poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia 6 listopada 2000 r.; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty