09.01.2024

Warunki stałego opuszczenia miejsca zameldowania - Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. II OSK 1954/22

Opuszczenie przez osobę miejsca pobytu w wyniku przymusu sądowego spełnia przesłanki trwałości wymaganą do prawomocnego wymeldowania, nawet jeśli brakuje dobrowolności w jej decyzji o opuszczeniu lokalu, co jest zgodne z celem ewidencji ludności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 1604/21 w sprawie ze skargi K.O. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 4 października 2021 r. znak: WO-II.621.1.106.2021 w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 1604/21, oddalił skargę K.O. na decyzję Wojewody Małopolskiego z 4 października 2021 r. znak: WO-II.621.1.106.2021 w przedmiocie wymeldowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta [...] (dalej: Prezydent) decyzją z 13 sierpnia 2021 r. znak SA-02-2.5353.787.2021 w oparciu o art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.) dalej: u.e.l., orzekł o wymeldowaniu K.O. z pobytu stałego z lokalu położonego przy ul. [...] w K.

Postępowanie w sprawie wymeldowania zostało wszczęte w dniu 31 maja 2021 r. na wniosek A.W., z którego wynikało, że strona od 13 maja 2021 r. nie przebywa w przedmiotowym lokalu, gdyż postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy w Krakowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia 27 stycznia 2021 r., została umieszczona w Domu Pomocy Społecznej (DPS) przy ul. [...] w K. W piśmie z dnia 13 lipca 2021 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w K. potwierdził tę informację, podobnie jak i J.O.- - brat K.O. Strona miała opuścić mieszkanie dobrowolnie, bez stawiania oporów, w asyście policji. Organ I instancji zwrócił również uwagę na zły stan lokalu, jaki istniał w momencie jego opuszczenia przez K.O.. W toku postępowania strona nie wyrażała zgody na wymeldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu. Twierdziła wręcz, że po zakończeniu pobytu w DPS zamierza powrócić do tego lokalu. Ponadto z jej wypowiedzi wynikało, iż ma możliwość wychodzenia poza placówkę i z tego korzysta chodząc m.in. do spornego lokalu. Nie partycypuje jednak w kosztach jego utrzymania, ale wcześniej je pokrywała. A.W. zaprzeczyła, by strona przychodziła do lokalu, gdyż w drzwiach wejściowych został zamontowany dodatkowy zamek, a samo mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż. Prezydent wskazał także na znajdującą się w aktach sprawy opinię sądowo – psychiatryczną z której wynika, że K.O. wymaga stałej opieki i pielęgnacji, a ze względu na swój stan psychiczny jest niezdolny do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne