Wyrok NSA z dnia 3 września 2000 r., sygn. II SA/Gd 1382/99
Własność oraz najem są z zasady prawami dziedzicznymi. Zameldowanie dotyka praw najemcy lokalu lub jego właściciela. Z zameldowaniem wiąże się bowiem niekiedy obowiązek ponoszenia zwiększonych opłat za korzystanie z mieszkania oraz wynika z niego domniemanie, iż zameldowany posiada uprawnienia do przebywania w lokalu.
Stosownie do art. 30 par. 4 Kpa organ administracyjny po śmierci wnioskodawcy wymeldowania może prowadzić postępowanie dopiero po wstąpieniu na jej miejsce jej spadkobierców. Jeżeli wezwanie jej spadkobierców nie byłoby możliwe, organ administracyjny winien stosownie do art. 97 par. 1 pkt 1 Kpa postępowanie zawiesić.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 3 października 2000 r. sprawy ze skargi Mirosława S. na decyzję Wojewody P. z dnia 2 czerwca 1999 r. (...) w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 24 lutego 1999 r. (...), (...).
UZASADNIENIE
Skarżący Mirosław S. wniósł skargę na decyzję Wojewody P. z dnia 2 czerwca 1999 r.(...), którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 24 lutego 1999 r. (...) o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego w lokalu nr 53 przy ul. C.-D. 18 w G.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty