Wyrok NSA z dnia 29 września 1999 r., sygn. I SA 32/99
W obowiązującym stanie prawnym brak jest podstaw do przyjęcia, iż decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości zastępuje decyzję o podziale nieruchomości i należy w związku z tym uznać, że ostateczna decyzja o wywłaszczeniu nie może być sprzeczna z decyzją o podziale. Jeżeli organ nie dysponował ostatecznymi decyzjami niezbędnymi do ostatecznego rozstrzygnięcia o wywłaszczeniu, a w toku postępowania o wywłaszczenie skarżący podjął przewidziane przez Kpa oraz ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ środki prawne w celu wzruszenia decyzji o podziale nieruchomości oraz decyzji co do ustalenia warunków zagospodarowania terenu to organ winien zawiesić postępowanie wywłaszczeniowe na zasadzie art. 97 par. 1 pkt 4 Kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Romana W. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia 10 grudnia 1998 r. (...) w przedmiocie wywłaszczenia z urzędu na rzecz Skarbu Państwa działki nr 392/3 o pow. 2.685 m2 położonej w B. i działki nr 207/1 o pow. 4.691 m2 położonej w obrębie 9 miasta G. - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Wojewody Z. z dnia 5 października 1998 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zaskarżone decyzje organów orzekających w obu instancjach wydane zostały z naruszeniem prawa i dlatego podlegały uchyleniu. Rozpatrując niniejszą skargę Sąd miał na uwadze, że wprawdzie skarżący niejednokrotnie w sposób skrajny i nie zawsze trafny interpretuje powoływane przez siebie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U nr 115 poz. 741/, to niemniej zważyć należało, iż w postępowaniu o wywłaszczenie zaistniały tego rodzaju wady postępowania, które miały istotny wpływ na wynik sprawy i w efekcie skutkować musiały uchyleniem zaskarżonych decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty