09.04.2009

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. II OSK 521/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Bożena Walentynowicz del. sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Gd 638/07 w sprawie ze skargi [...] z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnego w Gdańsku, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz [...] Spółki z o.o. w Warszawie kwotę 500 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. akt II SA/GD 638/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zwanej dalej [...], na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku, zw. dalej Kolegium, z dnia [...] lipca 2007 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na budynku przy ul. J. [...], na działce nr [...] obręb [...] w G.. W motywach wyroku Sąd powołał się na niżej przytoczone okoliczności faktyczne i prawne.

Prezydent Miasta Gdańska decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 104, 105 § 1 k.p.a., w związku z art. 52 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r., nr 80, poz. 717, ze zm.) oraz z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603, ze zm.) umorzył postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia lokalizacji wymienionej wyżej inwestycji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał się na orzecznictwo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (przywołano wyrok tego Sądu z dnia 22 listopada 2006 r.) oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku, z którego wynika, że inwestycja realizowana przez komercyjny podmiot, taki jak [...], nie może być traktowana jako realizacja celu publicznego Odwołanie od powyższej decyzji wniosła [...], która nie podzielając wymienionego wyżej poglądu wskazała, że pojęcie inwestycji celu publicznego jest oparte na kryterium przedmiotowym i bez znaczenia pozostaje status prawny podmiotu realizującego tę inwestycję. Zdaniem [...] o publicznym charakterze inwestycji decyduje wyłącznie fakt realizacji określonych ustawowo celów, o ile ich realizacja służy interesowi publicznemu na poziomie co najmniej lokalnym, a jej działalność telekomunikacyjna, polegająca na eksploatacji sieci telefonicznej i świadczeniu usług w tej sieci, mieści się w zakresie pojęcia łączności publicznej, którymi posługuje się art. 6 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne