Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 1058/22
Polskie prawo rzeczowe nie zna „nieruchomości w znaczeniu funkcjonalnym”, nie może zatem istnieć użytkowanie wieczyste na takiej nieistniejącej rzeczy, a co za tym idzie nie można de lege lata ustalać opłaty odnośnie do takiego nieistniejącego (choć koncepcyjnie oczywiście możliwego) bytu prawnego.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Krajewski (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak (sprawozdawca)
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 kwietnia 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej "E." spółki akcyjnej w G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 10 listopada 2020 r., I ACa 720/19, w sprawie z powództwa "E." spółki akcyjnej w G. przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi Miasta Gdyni o ustalenie,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Po ostatecznym sprecyzowaniu żądania powód E. S.A. z siedzibą w G. domagał się ustalenia, że bezskuteczne jest dokonane przez pozwanego pismem z 23 lutego 2016 r. wypowiedzenie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, na którą składa się szereg opisanych bliżej działek geodezyjnych, objętych dwoma księgami wieczystymi, ewentualnie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości jest nieuzasadniona.
Wyrokiem z 6 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości jest bezskuteczna oraz ustalił należną opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty