26.05.1998 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 maja 1998 r., sygn. II SA 1541/97

Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji decyzję koncesyjną wydaje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wydanie decyzji jest uzależnione - zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji - od porozumienia z Ministrem Łączności w zakresie warunków technicznych związanych z wykonywaniem koncesji /art. 37 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy/.

Zajęcie stanowiska przez Ministra Łączności powinno nastąpić w drodze postanowienia /art. 106 par. 5 Kpa/, na które służy stronie zażalenie /art. 106 par. 5 Kpa/

UZASADNIENIE

25 i 26 lutego 1995 r. ukazało się w gazetach "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" ogłoszenie zamieszczone przez przewodniczącego KRRiT w porozumieniu z Ministrem Łączności o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych i radiowych. Część A ogłoszenia stanowiła podstawę do składania wniosków o przyznanie koncesji na rozpowszechnianie ponadregionalnych i lokalnych programów telewizyjnych. Chodziło o rozpowszechnianie dwóch ponadregionalnych programów za pomocą sieci nadawczych na obszarze Polski północnej oraz Polski centralnej, a ponadto była przewidziana możliwość udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programów lokalnych w 12 województwach.

20 czerwca 1995 r. ukazało się ogłoszenie zawierające listę wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu o udzielenie koncesji. Ogłoszona lista informowała o poszczególnych podmiotach i ich siedzibach /bez szczegółowych danych o ich żądaniach, co do częstotliwości lub kanałów, o które się ubiegali/.

Postępowanie koncesyjne zostało zakończone 4 kwietnia 1997 r. wydaniem decyzji koncesyjnej nr 219/97-T przez przewodniczącego KRRiT /na podstawie uchwały KRRiT Nr 32/97 z dnia 17 lutego 1997 r./.

Wskazana decyzja przyznawała koncesję na rzecz TVN Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Antena 1 Sp. z o.o. z siedzibą w G. /jeden z wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu o udzielenie koncesji/ złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy w trybie art. 127 par. 3 Kpa. Strona skarżąca wskazała, że w trakcie postępowania koncesyjnego i przy wydaniu decyzji koncesyjnej naruszono szereg przepisów prawa materialnego i procedury administracyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne