Jak udokumentować i rozliczyć w księgach rachunkowych przedawnione należności
W księgach rachunkowych posiadamy należności, które są przedawnione. Na część z nich zostały utworzone wcześniej odpisy aktualizujące, a część takim odpisem nie została objęta. Ponieważ jednak zdarzały się przypadki, że kontrahenci regulują należności przedawnione, to kierownik jednostki zwleka z decyzją o spisaniu ich w koszty. Czy w związku z decyzją kierownika powinniśmy dokonywać odpisów aktualizujących od tych należności, czy też uznać je za utracone? Jak poprawnie udokumentować i rozliczyć w księgach rachunkowych przedawnienie należności? Jakie są terminy przedawnienia należności?
problem
rada
Wierzytelności przedawnione nie stanowią aktywów w myśl art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, gdyż nie spowodują w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych. Dla wierzyciela należności przedawnione zawsze oznaczają stratę. Podlegają one eliminacji z ksiąg rachunkowych poprzez ich odpisanie bezpośrednio w pozostałe koszty operacyjne, ewentualnie w koszty finansowe, w zależności od charakteru należności, lub w ciężar odpisu aktualizującego, jeżeli został dokonany. Właściwym dokumentem w tym przypadku powinien być protokół podlegający zatwierdzeniu przez kierownika jednostki lub osobę przez niego upoważnioną, w którym uznaje się należność za przedawnioną.
Przedawnienie roszczeń uniemożliwia zaliczenie powstałej straty do kosztów podatkowych. Jeżeli przedawnieniu ulegają wierzytelności, na które podatnik uprzednio utworzył odpis aktualizujący zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 26a updop), konieczne jest doliczenie kwoty stanowiącej równowartość tego odpisu do przychodów z działalności gospodarczej. W myśl art. 14 ust. 2 pkt 7b updof oraz art. 12 ust. 1 pkt 4d updop, do przychodów podatnika zalicza się bowiem m.in. wartość należności przedawnionych w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły wraz z podaniem terminów przedawnienia należności i dekretacją - w uzasadnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty