Jakie zmiany wprowadzono w wystawianiu zwolnień lekarskich i ustalaniu prawa do zasiłków

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia. Natomiast już w lipcu 2015 r. ojcowie oraz najbliżsi członkowie rodziny, którzy nie nabyli prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu np. śmierci nieubezpieczonej matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka, nabędą prawo do zasiłku. Zmianie ulegną również zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Na posiedzeniu 12 czerwca 2015 r. Senat przyjął ustawę z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja ustawy zasiłkowej).

Omawiana nowelizacja m.in.:

● rozszerza krąg osób uprawnionych do urlopu i zasiłku macierzyńskiego,

● wprowadza zmiany w zasiłku opiekuńczym,

● zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla niektórych grup ubezpieczonych,

● wprowadza elektroniczną formę zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Omawiana nowelizacja rozszerza krąg osób uprawnionych do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. W przypadku zgonu matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka albo niemożności sprawowania opieki z uwagi na niezdolność do samodzielnej egzystencji w okresie odpowiadającym okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego będzie mógł uzyskać ojciec dziecka, a prawo do zasiłku macierzyńskiego również ubezpieczony członek bliskiej rodziny.

UWAGA!

Ojciec dziecka nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli matka dziecka będzie niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Ojciec dziecka będzie mógł też w ww. przypadkach skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego - na warunkach i w okresie, w którym z tego urlopu lub z tych urlopów mogłaby korzystać matka dziecka. Jeżeli ojciec dziecka będzie chciał korzystać z tych urlopów, wnioskując jednocześnie o wszystkie urlopy w pełnym wymiarze, to wniosek w tej sprawie musi złożyć w ciągu 14 dni, wnioskując równocześnie o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownik-ojciec wychowujący dziecko zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub jego części oraz urlopu rodzicielskiego lub jego części, nie wnioskując o nie od razu w pełnym wymiarze, wniosek o udzielenie tych urlopów lub ich części składa w terminie 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich. Gdy nie jest to możliwe w związku z terminem rozpoczęcia tych urlopów, wówczas wniosek składa najpóźniej na 1 dzień przed rozpoczęciem ww. urlopów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne