Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego - obowiązki pracodawcy
Pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego (182 dni albo 270 dni - gdy niezdolność była spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży):
● jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy,
● został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ZUS orzekł, że pracownik rokuje odzyskanie zdolności do pracy w okresie do 12 miesięcy.
Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego zależy od złożenia wniosku (na druku ZUS Np-7). Pracodawca powinien pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Jeśli jednak termin ten nie zostanie dochowany, nie będzie miało to wpływu na przyznanie świadczenia i jego wysokość, ale może wydłużyć czas oczekiwania na decyzję ZUS.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty