12.05.2014 Ubezpieczenia

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Podstawa wymiaru zasiłków chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego dla przedsiębiorców jest ustalana według podobnych zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników. W przypadku niezdolności do pracy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia podstawę wymiaru zasiłku stanowi zadeklarowana kwota lub najniższa podstawa wymiaru zasiłku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uznawane są również kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, trwające bez przerwy albo gdy przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (np. kolejne okresy prowadzenia działalności pozarolniczej).

UWAGA!

Przychód uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy pomniejszyć o 13,71%.

Przychód, o którym mowa, to przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie (art. 3 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne