Jakie są wady i zalety wprowadzenia ruchomego czasu pracy
Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mogą stosować ruchomy czas pracy. Jego największą zaletą jest możliwość naruszania doby pracowniczej, co pozwala na większą elastyczność w ustalaniu rozkładów czasu pracy.
Ruchomy czas pracy może być stosowany w dwóch formach. Praca w ruchomym czasie pracy może przewidywać:
● różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub
● przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (art. 1401 Kodeksu pracy).
Dwukrotne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje definicja doby pracowniczej rozumianej jako 24 kolejne godziny od momentu rozpoczęcia pracy. Praca w kolejnej dobie pracowniczej nie może zacząć się wcześniej niż przed upływem poprzedniej doby. Do 22 sierpnia 2013 r. pracodawcy nie mieli żadnej możliwości, aby odstąpić od stosowania przepisów o dobie pracowniczej, co utrudniało sporządzanie rozkładów czasu pracy.
Zobacz wideowywiad "Zmiany w czasie pracy od 23 sierpnia 2013 r. " dostępny w Bibliotece INFOR FK na www.inforfk.pl
Od 23 sierpnia 2013 r. dopuszczalne jest sporządzanie rozkładów w taki sposób, że praca w kolejnym dniu rozpocznie się wcześniej niż w dniu poprzednim. Można to robić stosując ruchomy czas pracy. Może on być zastosowany praktycznie w każdym systemie czasu pracy. Ruchomy czas pracy nie jest bowiem nowym systemem czasu pracy, tylko formą rozkładu czasu pracy. Pracodawca może więc wprowadzić ruchomy czas pracy np. w systemie równoważnego czasu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty