Jak ustalać prawo do zasiłku macierzyńskiego po stracie dziecka
Kobieta, która urodziła martwe dziecko lub której dziecko zmarło po urodzeniu, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Długość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od czasu, w którym zmarło dziecko, oraz od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Praktycznym problemem jest definicja urodzenia martwego dziecka. Kodeks pracy nie porusza bowiem kwestii, do którego tygodnia ciąży należy uznać, że dziecko urodziło się martwe, a kiedy taki poród to poronienie. Niewątpliwie tylko w przypadku urodzenia martwego dziecka i posiadania aktu urodzenia (który jest zarazem aktem zgonu) przysługuje zasiłek macierzyński.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie.
Nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego
W momencie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8. tygodnia życia dziecka, ubezpieczonej przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni, tj. 56 dni po porodzie, nie krócej niż przez 7 dni od dnia śmierci dziecka (art. 180 Kodeksu pracy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty