07.08.2010 Kadry i płace

Na jakich warunkach można zatrudniać praktykantów

W okresie wakacyjnym firmy często decydują się na przyjmowanie praktykantów, z których najlepsi mogą uzyskać stałe zatrudnienie. Do zeszłego roku zasady odbywania praktyk nie były w ogóle regulowane przez prawo, poza praktykami, na które studenci byli kierowani przez uczelnie. Obecnie praktyki zostały uregulowane w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, która obowiązuje od 28 sierpnia 2009 r.

Intencją wprowadzenia przepisów dotyczących praktyk było zapewnienie praktykantom pewnych minimalnych standardów odbywania praktyk z pozostawieniem stronom umowy w miarę swobodnego jej ukształtowania. Odbycie praktyk ma na celu umożliwienie absolwentom praktycznego zapoznania się z zawodem, warunkami pracy oraz nabycie umiejętności, które mogą ułatwić im znalezienie pracy. Jednocześnie, w odróżnieniu od np. instytucji stażu dla bezrobotnych, praktyki absolwenckie odbywają się bez pośrednictwa i ingerencji organów administracji państwowej.

W związku z tym, że ustawa o praktykach absolwenckich ma gwarantować, że praktykanci nie będą nadmiernie wykorzystywani przez pracodawców, przyjmuje się, że praktyki absolwenckie powinny się obecnie odbywać zgodnie z przepisami tej ustawy. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca przyjmujący na praktykę zapewnił praktykantom warunki bardziej korzystne niż przewiduje to ustawa.

Nie każdy może odbyć praktykę

Nie ma ograniczeń w zakresie kręgu podmiotów, które mogą przyjmować praktykantów. Praktyki można zatem odbywać u każdego pracodawcy niezależnie od tego, w jakiej formie organizacyjnej prowadzą oni działalność. Praktykantów może przyjąć osoba fizyczna prowadząca działalność na podstawie wpisu do ewidencji, spółka, spółdzielnia czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Nie ma również przeszkód, aby praktyka odbywała się u osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, ale nie zatrudnia pracowników, więc w świetle prawa pracy nie jest pracodawcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne