Jak dokonywać potrąceń z należnego pracownikowi zasiłku chorobowego?
Z wynagrodzenia za pracę pracownika pracodawca może, a w niektórych przypadkach jest zobowiązany dokonywać potrąceń. Z taką sytuacją musi również liczyć się pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z należnego mu zasiłku pracodawca, który jest upoważniony do wypłaty zasiłku chorobowego, będzie potrącał mu niezapłacone alimenty, raty kredytów czy inne zaległości.
Egzekucja z zasiłku chorobowego jest jednym z rodzajów egzekucji, dlatego pracodawcy muszą pamiętać, że nie należy stosować tu zasad egzekucji pieniężnej z wynagrodzenia za pracę. Potrącanie i egzekucja wszystkich świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia społecznego zostały uregulowane jednolicie. Dlatego do potrąceń i egzekucji z zasiłków chorobowych należy stosować zasady dotyczące potrąceń i egzekucji z emerytur i rent.
Żona pracownika przedłożyła tytuł wykonawczy zobowiązujący nasz zakład do potrącania należności alimentacyjnych w wysokości 450 zł miesięcznie. W jakiej wysokości należy dokonać potrącenia z należnego zasiłku chorobowego przysługującego za cały kwiecień 2006 r. w kwocie 800 zł?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się