13.04.2005 Ubezpieczenia

Kiedy ZUS ogranicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, podlega ograniczeniu. Zasada ograniczania podstawy dotyczy zarówno pracowników, z którymi została rozwiązana umowa o pracę, jak i osób niebędących pracownikami, których tytuł ubezpieczenia ustał.

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przypadających na okres po ustaniu tego ubezpieczenia podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest zawsze ograniczana do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Świadczenia te wypłaca ZUS, który obniża podstawę wymiaru, jeżeli przekracza ona kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ustawa nie różnicuje zasad wypłacania świadczeń na osoby wcześniej podlegające ubezpieczeniu obowiązkowo lub dobrowolnie.
Ograniczenie to nie ma zastosowania do zasiłku macierzyńskiego, który naliczany jest od ustalonej podstawy, bez obniżania jej do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne