Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.88.2025.2.MM
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 11 marca 2025 r. (wpływ 18 marca 2025 r.) oraz z 4 kwietnia 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W latach 2019-2022 pracował Pan oraz był Pan rezydentem podatkowym Szwajcarii i podlegał tam Pan obowiązkowemu systemowi ubezpieczeń społecznych, w tym składkom na II filar emerytalny (X).
X to obowiązkowe pracownicze programy emerytalne, gdzie pracodawca potrąca składki bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. Środki te podlegały comiesięcznemu opodatkowaniu.
Po zakończeniu pracy w Szwajcarii, zgodnie z lokalnymi obowiązującymi przepisami Pana zgromadzone środki emerytalne zostały przeniesione na tzw. C w banku B.
Na podstawie przepisów szwajcarskich może Pan dokonać wcześniejszej wypłaty tych środków wyłącznie w określonych przypadkach, takich jak zakup lub spłata kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe, pod rygorem niesprzedawalności tejże nieruchomości.
Po konsultacji z bankami A oraz B, ustalono, że środki powinny zostać przelane bezpośrednio na rachunek kredytowy w Polsce, poprzez rachunek transferowy. Środki nie zostaną przelane w żaden sposób na Pana indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
Wypłata środków podlega dodatkowemu opodatkowaniu u źródła w Szwajcarii w wysokości ok. 3%, co wynika z regulacji dotyczących opodatkowania wypłat z funduszy emerytalnych w tym kraju.
Zgodnie z przepisami szwajcarskimi, jednym z warunków wypłaty środków jest potwierdzenie, że nieruchomość służy jako stałe miejsce zamieszkania ubezpieczonego i jest zameldowany pod wskazaną nieruchomością oraz nakłada na wypłacającego obowiązek wpisu o zakazie sprzedaży w księdze wieczystej (tzw. selling restriction) na ww. nieruchomości, co oznacza, że nieruchomość nie może być sprzedana bez zgody C B lub funduszu emerytalnego, pod rygorem zwrotu całości środków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
