28.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.48.2025.1.AP

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku utraty prawa do opodatkowania estońskim CIT w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej poprzez zakład zagraniczny. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność od 2004 roku (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie koncesji nr (…), wydanej na okres (…). Koncesja obejmuje działalność polegającą na (…).

Działalność Wnioskodawcy w szczególności obejmuje następujące obszary:

  • (…).

Wnioskodawca, począwszy od 2022 roku rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: „podatek CIT”) na podstawie art. 28c i n. ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), czyli korzysta z ryczałtowego opodatkowania dochodów (dalej: „estoński CIT, CITE”). W tym celu złożył w odpowiednim terminie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, według ustalonego wzoru, informując o dokonanym wyborze i od tej chwili opodatkowuje całość swoich dochodów zgodnie z zasadami CITE. Spółka spełniała i dalej spełnia wszystkie warunki opodatkowania estońskim CIT.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o CIT oraz prowadzi księgi rachunkowe w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Spółka posiada na terenie Republiki Czeskiej położony tam oddział, który po rozpoczęciu działalności gospodarczej będzie stanowił zakład zagraniczny w rozumieniu art. 5 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 13 września 2011 r (Dz.U. 2012 poz. 991; dalej: „UPO”). Wnioskodawca dotychczas nie prowadził realnej działalności poprzez Zakład położony na terenie Czech, jednak Spółka zamierza ją podjąć w przyszłości. Oddział Spółki wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część, funkcjonującą poza siedzibą Spółki i stanowiącą oddział Spółki. Oddział nie posiada i nie będzie posiadał swojej odrębnej osobowości prawnej (będzie działać wyłącznie w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy; z prawnego punktu widzenia oddział i Spółka będą stanowić jeden podmiot). Oddział nie będzie tym samym odrębnym podatnikiem podatku dochodowego. Wnioskodawca dotychczas nie prowadził realnej działalności poprzez oddział położony na terenie Czech, jednak Spółka zamierza ją podjąć w przyszłości. W konsekwencji, Wnioskodawca rozważa podatkowe konsekwencje prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Czech przez zlokalizowany tam odział na gruncie przepisów ustawy o CIT, w szczególności w zakresie możliwości kontynuowania rozliczania się podatkiem estońskim CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne