Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.38.2025.2.PK
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy zgodnie z opisanym stanem faktycznym Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może kwalifikowany dochód uzyskany ze zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci oprogramowania komputerowego opodatkować 5% stawką opodatkowania, o której mowa w art. 24d ust. 1 updop po spełnieniu warunków formalnych dotyczących prowadzenia księgowości wg art. 9 ust. 1 i 1b tej ustawy.
Uzupełnili go Państwo pismem z 6 marca 2025 r. (wpływ do organu 6 marca 2025 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca będący osobą prawną - A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000,00 złotych (dalej: „Spółka”) od 2022 r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania - przedmiotem jej przeważającej działalności jest PKD 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem). Spółka zajmuje się badaniami i wytwarzaniem oprogramowania na zamówienie w zakresie (…). Celem Spółki jest uzyskiwanie dochodów z wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez nią oprogramowania komputerowego na zamówienie.
W dniu 21 sierpnia 2022 r. Spółka zawarła ze spółką prawa amerykańskiego B. z siedzibą (…) umowę ramową na świadczenie usług na rzecz spółki B. Umowa określa ogólne zasady współpracy. Co roku podpisywany jest aneks określający zakres prac i wynagrodzenie na dany rok.
Zgodnie z treścią w/w umowy Spółka jest zobowiązana do przeniesienia praw własności intelektualnej (praw autorskich) do wytwarzanego w trakcie realizacji w/w umowy oprogramowania na spółkę B. W ramach tej umowy Spółka zrealizowała szereg projektów (odrębne oprogramowania posiadające różne funkcje użytkowe) i przeniosła na rzecz spółki B. praw własności intelektualnej do oprogramowania (kwalifikowane prawo własności intelektualnej). Spółka prowadziła w tym okresie również prace dla innych zleceniodawców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
