24.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.19.2025.1.JKU

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 13 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku od towarów i usług, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Pana usług osteopatycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 20 marca 2025 r. (wpływ 20 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) Osteopata, NIP (…). Wnioskodawca jest magistrem fizjoterapii. Ukończył studia na Akademii (…). Ponadto ukończył (...), dzięki czemu zdobył tytuł dyplomowanego osteopaty. W swojej działalności prowadzi m.in. czynności sklasyfikowane w PKD pod kodem 86.90.D – działalność paramedyczna, gdyż to w tym zakresie jego zdaniem mieści się działalność osteopaty (odróżniona od fizjoterapii, która jest odrębnym polem działania wnioskodawcy i nie stanowi przedmiotu rozpatrywanego wniosku).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227) w grupie 32 – średni personel do spraw zdrowia pod pozycją 323010 został sklasyfikowany zawód osteopaty.

Osteopatia jest gałęzią medycyny posiadającą własną metodę diagnozowania i leczenia manualnego. W sferze diagnostyki skupia się na analizie ruchomości tkanek miękkich i stawów oraz przepływie płynów w organizmie. Wykorzystując techniki manualne wspomagające samoleczenie organizmu. Jest systemem leczenia powstałym ponad 100 lat temu w USA, gdzie, aby zostać osteopatą trzeba uzyskać najpierw tytuł lekarza medycyny, położnika lub fizjoterapii. Następnie odbyć 4 lub 5 letnie studia osteopatyczne, ok. 1500 godzin. Po ukończeniu nauki, zdaniu egzaminu klinicznego oraz obronie pracy dyplomowej uzyskuje się tytuł dyplomowanego osteopaty. Tak zaawansowana edukacja jest niezbędna, gdyż osteopata musi posiadać szersze spojrzenie na anomalie układu ruchu i funkcjonowanie całego organizmu. Podstawą osteopatii jest znajomość anatomii i fizjologii, a więc budowy i funkcji wszystkich narządów. Osteopata jest uzupełnieniem zespołu medycznego, ponieważ jego indywidualne spojrzenie może być bardzo pomocne w leczeniu pacjentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne