Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1025.2024.1.KK
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Istota problemu
Głównym problemem prawnym jest kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, nabytej pierwotnie do wspólności majątkowej małżeńskiej, po podziale majątku po rozwodzie. Kluczowym jest ustalenie, czy pięcioletni termin, po którym sprzedaż nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, powinien być liczony od ogólnej daty nabycia do majątku wspólnego czy od daty podziału majątku wspólnego po rozwodzie.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że termin pięcioletni, który zwalnia z obowiązku podatkowego przy sprzedaży nieruchomości, jest liczony od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta do wspólnego majątku małżeńskiego, a nie od momentu ustania wspólności majątkowej. Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku zbycia nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej, liczenie pięcioletniego okresu zaczyna się od daty pierwotnego nabycia nieruchomości do majątku wspólnego. W przedmiotowej sprawie, ponieważ lokal został nabyty w 2002 r., sprzedaż w 2024 r. nie podlega opodatkowaniu, gdyż przekroczyła pięcioletni okres liczony od 31 grudnia 2002 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
