Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.714.2024.1.PK
Obowiązek JPK_CIT dla zakładu spółki zagranicznej w Polsce.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 19 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący obowiązku złożenia JPK_KR_PD (JPK_CIT) dla zakładu przedsiębiorcy zagranicznego działającego na terenie Polski. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. GmbH
(…)
2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
B. GmbH
(…)
Opis zdarzenia przyszłego
C. GmbH & Co. KG zatrudnia na terenie Polski pracownika, który w imieniu i na rzecz C. GmbH & Co. KG działa w Polsce. W związku z czym na podstawie art. 5 ust. 2 UPO w Polsce doszło dla wspólników spółki komandytowej C. GmbH & Co. KG do powstania zakładu podatkowego i obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych na terenie Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).
W związku z powyższym A. GmbH (dalej jako A., Wnioskodawca) oraz B. GmbH (dalej jako B.) jako wspólnicy C. GmbH & Co. KG, posiadający udziały w zysku, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Polski.
A. oraz B. posiadają na terenie Polski zakład podatkowy w rozumieniu art. 5 Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. 2005, Nr 12, poz. 90).
W związku z faktem, że prowadzona na terytorium Polski działalność spełnia definicję tzw. zakładu podatkowego w rozumieniu przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, A. oraz B. podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce (dalej jako: CIT) i są zobowiązani do dokonywania stosownych rozliczeń w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
