Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.756.2024.1.ZK
Możliwości złożenia odrębnych plików JPK_CIT, a wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 9 ust. 1c ustawy o CIT w zw. z przejęciem innej spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka X sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Spółka”), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jej rok obrotowy równy jest kalendarzowemu.
W styczniu 2025 r., Wnioskodawca planuje dokonać przejęcia w drodze połączenia innej spółki (dalej jako: „Spółka przejmowana”), w której posiada 100% udziałów. W oparciu o art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm., dalej jako: „UoR”) przejęcie odbędzie się bez zamykania ksiąg rachunkowych - tym samym w Spółce przejmowanej nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego na moment połączenia (nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 6 Ustawy o CIT). Ze względu na posiadanie przez Wnioskodawcę 100% udziałów w Spółce przejmowanej, połączenie to zostanie przeprowadzone w sposób uproszczony, przewidziany przepisami art. 5151 KSH, tj. bez podwyższania kapitału zakładowego Wnioskodawcy i wydawania mu udziałów z tytułu bycia wspólnikiem Spółki przejmowanej. Połączenie w zakresie rachunkowym nastąpi przy zastosowaniu metody łączenia udziałów, o której mowa w art. 44a ust. 2 oraz art. 44c UoR.
Metoda ta jest właściwa dla przeprowadzenia połączenia, bowiem jak zostało wskazane w art. 44a ust. 2 UoR: W razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c; w szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
