Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.782.2024.1.JG
Skutki podatkowe zawarcia ugody z bankiem.
Istota problemu
Problem prawny dotyczy zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego od umorzonej części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego. Główną kwestią jest, czy Wnioskodawczyni, mimo wynajmowania mieszkania, spełnia warunki do skorzystania z tego zaniechania na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że Wnioskodawczyni spełniła wszystkie wymagane warunki do zaniechania poboru podatku od umorzonej części zadłużenia kredytowego. Kluczowym argumentem jest fakt, że kredyt został zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową i wcześniej nie korzystano z tego zaniechania dla innego kredytu. Dodatkowo, kredyt spełniał wymogi formalne takie jak data jego udzielenia przed 15 stycznia 2015 roku, oraz zabezpieczenie hipoteczne. Mimo, że lokal był wynajmowany, uznany został za zaspokajający potrzeby mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 5 maja 2008 r. Wnioskodawczyni zawarła z Bankiem X umowę kredytu hipotecznego w walucie wymienialnej, na zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym. Był to kredyt denominowany we franku szwajcarskim CHF (waluta wypłaty i spłaty kredytu to PLN). Zgodnie z zapisami przedmiotowej Umowy kredyt przeznaczony był na nabycie lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą i miejscem postojowym oraz udziałem w częściach wspólnych budynku i urządzeń oraz z takim samym udziałem w prawie własności działek, na których budynek ten się znajduje (lokal i przynależności wpisane są w jednej księdze wieczystej). Lokal mieszkalny znajduje się w A..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
