Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.467.2024.2.MR
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒nieprawidłowe– w zakresie uznania wydatków poniesionych na opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszt, o którym mowa w lit. „a” wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszt faktycznie poniesiony na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności,
‒prawidłowe– w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – 2 października 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną i prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (przeważająca działalność gospodarcza: PKD 62.01 działalność związana z oprogramowaniem). Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Do celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozlicza podatek dochodowy według stawki liniowej 19%.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne na rzecz podmiotu spoza terytorium kraju (Niemcy), z którym zawarł umowę o współpracy (dalej: Zleceniodawca). Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej i odpowiedzialność wobec osób trzecich (innych niż Zleceniodawca). Zgodnie z zapisami umowy zawartej ze Zleceniodawcą decyzja o czasie i miejscu realizacji prac należy do Wnioskodawcy. Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny twórca w sposób zaplanowany i uporządkowany. Obowiązki Zleceniodawcy sprowadzają się do określenia ogólnego kierunku działań oraz ustalenia terminów wykonania projektów. Każdorazowo efektem działania Wnioskodawcy jest nowy kod źródłowy spełniający określone wcześniej założenia. Jest to nowatorski utwór, który pozwala na realizację celu postawionego przez Zleceniodawcę. Każdy kod źródłowy rozwiązuje inny problem i realizuje odmienny cel, więc różni się od kodów źródłowych stworzonych wcześniej przez Wnioskodawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty