Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.593.2024.1.AWY
Przekazanie przez spółkę cywilną na rzecz dwóch Wspólników udziałów w wysokości 1/2 w składnikach majątkowych w ramach niepieniężnego zwrotu części wkładów nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych, który zostanie wydany przez Państwa na rzecz Wspólników w ramach niepieniężnego zwrotu części wkładów, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji wydanie Nieruchomości będzie stanowić transakcję niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Uzupełnili go Państwo pismem z 20 sierpnia 2024 r. (wpływ 26 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
C. Spółka jawna (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne - A.A. oraz B.B. (dalej: „Wspólnicy”).
Przedmiotem działalności Spółki jest wynajem posiadanych przez Spółkę nieruchomości. Spółka stała się właścicielem nieruchomości w wyniku wniesienia ich przez Wspólników w roku 2017 w ramach wkładu niepieniężnego obejmującego przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego). W wyniku wniesienia Nieruchomości (w ramach przedsiębiorstwa) do Spółki aportem, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.
Od momentu wniesienia nieruchomości do Spółki, były one przeznaczone do wykonywania działalności opodatkowanej VAT, tj. były wynajmowane przez Spółkę na rzecz podmiotów zewnętrznych. Najem podlegał opodatkowaniu VAT według stawki 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty