Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.88.2025.1.EW
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania przedmiotu Transakcji zbycia za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia tej transakcji z zakresu ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (zwany także jako „Zbywca)” jest aktualnie spółką z o.o., przekształconą 2 stycznia 2025 r. ze spółki jawnej. Jest spółką kapitałową, z siedzibą w Polsce oraz podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności prowadzi sklepy ogólnospożywcze oraz prowadził aptekę ogólnodostępną w lokalu w (…), ul. (…), (dalej jako: „Apteka”).
17 września 2024 r. Wnioskodawca zbył nabywcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą wyodrębnioną uprzednio działalność apteczną, w taki sposób, iż przeniósł na nabywcę zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązania wynikające z zawartych umów wraz z zatrudnionymi w „przedsiębiorstwie aptecznym” pracownikami. Wyodrębnienie zarówno organizacyjne, jaki i finansowe istniało u Zbywcy w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa w formie spółki jawnej. W momencie zbycia wyodrębnionej części, cały zespół składników mógłby zatem stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo.
Procesowi sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, dalej ZCP, towarzyszyło zawarcie odpowiednio wcześniej, tj. 11 lipca 2024 r. listu intencyjnego. Całość ZCP została poddana badaniu/audytowi przeprowadzonemu przez nabywcę.
W skład ZCP Apteki oprócz jej wyposażenia, praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez „przedsiębiorstwo apteczne” oraz zapasów w postaci leków i innych produktów leczniczych, weszło ważne zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie (…) w formie decyzji Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w (…) z 13 maja 2016 r. („Zezwolenie WIF”). Obejmuje ono prowadzenie obrotu detalicznego produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi i innymi artykułami zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2021 r. Prawo farmaceutyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
