08.11.2023

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II OSK 504/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant starszy asystent sędziego Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2022 r. sygn. akt VII SAB/Wa 161/22 w sprawie ze skargi E. N. na przewlekłe prowadzenie postępowania odwoławczego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie znak: DON.7100.39.2022.MB oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. akt VII SAB/Wa 161/22, po rozpoznaniu skargi E. N. (dalej określanej jako skarżąca) na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej również GINB) w sprawie nieważności decyzji dotyczącej wyłączenia obiektu budowlanego z użytkowania (znak sprawy: DON.7100.39.2022.MB) umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu (pkt I), stwierdził przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ (pkt II), stwierdził, że przewlekłe postępowanie nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt III), w pozostałym zakresie skargę oddalił (pkt IV) i zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 580 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt V).

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Skarżąca złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie domagając się stwierdzenia bezczynności i przewlekłego prowadzenia postępowania przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nie załatwia sprawy po wniesieniu przez nią odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji. Zdaniem skarżącej bezczynność i przewlekłość ma charakter rażącego naruszenia prawa, wniosła o przyznanie na jej rzecz sumy pieniężnej w kwocie 2.000 zł i zasądzenia kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Wskazała w szczególności, że organ od ponad 6 miesięcy nie załatwił sprawy w postępowaniu odwoławczym, a przerwy pomiędzy poszczególnymi czynnościami były zbyt długie i nieuzasadnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne