11.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.465.2024.2.AW

Czy w wyniku Połączenia Spółek, po stronie Spółki Przejmującej powstanie jakikolwiek przychód podatkowy w Polsce, w tym w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d lub pkt 8f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy w wyniku Połączenia Spółek, po stronie Spółki Przejmującej powstanie jakikolwiek przychód podatkowy w Polsce, w tym w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d lub pkt 8f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka Akcyjna z siedzibą w Hiszpanii (zwana dalej: „Wnioskodawcą”, „Spółką”, „Spółką Przejmującą”) jest hiszpańskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Hiszpanii.

Rozważana jest reorganizacja, która obejmuje Wnioskodawcę oraz spółki z o.o. z siedzibą w Polsce, będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Polska Spółka”). Reorganizacja zakłada transgraniczne połączenie Wnioskodawcy z Polską Spółką. W wyniku tego połączenia Wnioskodawca będzie spółką przejmującą i przejmie Polską Spółkę, jako spółkę przejmowaną (zwane dalej: „Połączeniem Spółek”). Wnioskodawca na moment połączenia będzie udziałowcem Polskiej Spółki, w której będzie posiadał 100% udziałów w kapitale zakładowym Polskiej Spółki.

W świetle przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej jako: „k.s.h.”), do połączenia miałoby dojść w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 515 k.s.h w zw. z art. 516 k.s.h. oraz odpowiednich przepisów prawa zagranicznego, tj. poprzez przejęcie całego majątku Polskiej Spółki przez Wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne