07.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.358.2024.2.RM

Zwiększenie oraz zmniejszenie kwot podatku odliczonego w związku z korektą rozliczeń dokonaną przez sprzedawcę towarów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwiększenia oraz zmniejszenia kwot podatku odliczonego w związku z korektą rozliczeń dokonaną przez sprzedawcę towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 września 2024 r. (wpływ, za pośrednictwem ePUAP 9 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. Limited (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „A PL”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii, z oddziałem w Polsce. Spółka jest zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Przeważający przedmiot działalności Spółki obejmuje sprzedaż (...). Spółka nie jest zakładem zagranicznym (ang. permanent establishment), w rozumieniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów; ma jedynie status stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT (ang. fixed establishment).

Spółka w swojej działalności zawiera liczne umowy handlowe z podmiotami powiązanymi kapitałowo, lecz także zawiera umowy z podmiotami niepowiązanymi.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje regularnych nabyć (...) od (…) Sp. z o.o. (dalej: „B.”), polskiej spółki produkującej (…), należącej do grupy spółek kapitałowych, w której działa zarówno Wnioskodawca, jak i B. (dalej: „Grupa”). B. wystawia faktury tytułem sprzedaży (...) bezpośrednio na A PL.

Z uwagi na strukturę Grupy i zadania poszczególnych spółek, (…) Limited Ltd. (główna spółka) (dalej: „C.”) decyduje, gdzie powinny być zaalokowane produkowane (…), które w przeważającej większości przypadków ostatecznie C. i A PL sprzedaje do finalnego klienta. C. decyduje się na wykorzystanie również półproduktów ((...)) produkowanych m.in. przez B., które trafiają do innych zakładów w Europie w celu ich wykończenia i finalnie są sprzedawane przez te zakłady do A PL lub innego oddziału na terytorium UE. Przykładowo więc, analizując cały łańcuch dostaw, zakład w Polsce (tu: (…) należąca do B., dalej: „(…)”, podmiot powiązany z Wnioskodawcą) wystawia faktury za dostawę (...) do C. Wnioskodawca oraz B. współpracują na podstawie zawartej umowy produkcyjnej (dalej „Umowa”), której przedmiotem jest dostawa (...) wytwarzanych przez B.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne