Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.108.2024.1.DR
W zakresie skutków podatkowych wpłat środków pieniężnych na wspólne konto bankowe.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wpłat środków pieniężnych na wspólne konto bankowe.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1. Pożycza Pan od rodziny (wstępnych) środki finansowe, składając dokument PCC-3.
2. Wraz z partnerką, z którą nie jest Pan w związku małżeńskim, posiada Pan wspólne konto (każde z Państwa jest współwłaścicielem), na które każde z Państwa wpłaca środki finansowe (w świetle prawa są Państwo współposiadaczami środków pieniężnych zgromadzonych na koncie).
Pytania
Czy ze wspólnego konta, o którym mowa w pkt 2 opisu zdarzenia przyszłego może Pan dokonać spłaty pożyczki od rodziny, o której mowa w pkt 1 opisu zdarzenia przyszłego (zgodnie z art. 51 oraz art 51a prawa bankowego „każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku”)? Czy przy takiej spłacie pożyczki powstanie jakiś obowiązek podatkowy, skoro wpłaty współwłaścicieli nie są darowiznami?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty