Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.320.2024.1.AR
Czy ujemne lub dodatnie różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki, czy kredytu, w części dotyczącej spłaty kapitału, stanowią koszty finansowania dłużnego podlegające limitowaniu, na podstawie art. 15c ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 czerwca 2024 r. za pośrednictwem platformy e-puap wpłynął Państwa wniosek z 20 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy ujemne lub dodatnie różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki, czy kredytu, w części dotyczącej spłaty kapitału, stanowią koszty finansowania dłużnego podlegające limitowaniu, na podstawie art. 15c ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Y Spółka komandytowa (dalej: Wnioskodawca, Spółka lub pożyczkobiorca) jest spółką komandytową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: ustawa o CIT) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem powierzchni użytkowych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Wnioskodawca wynajmuje przykładowo powierzchnie w galeriach handlowych różnym sieciom sklepów czy przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie handlu.
W zakresie prowadzonej działalności Spółka zaciągnęła pożyczkę od podmiotu powiązanego w walucie obcej, przeznaczoną na finansowanie działalności operacyjnej. Wnioskodawca dokonuje spłat kapitału i odsetek. Różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą przedmiotowej pożyczki ujmowane są do wyliczenia limitu kosztów finansowania dłużnego, o którym mowa w art. 15c ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty