23.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.335.2024.2.ASZ

Możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT świadczonych usług nauki rysunku, malowania obrazów i tworzenia ilustracji komputerowych w ramach prowadzonych kursów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT świadczonych usług nauki rysunku, malowania obrazów i tworzenia ilustracji komputerowych w ramach prowadzonych kursów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 21 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pracownia artystyczna S. prowadzi szeroką formę kulturowych zajęć z rysunku, malarstwa, organizują Państwo wystawy i plenery malarskie. Dzięki uczestnictwu w organizowanych przez Państwa zajęciach ze sztuką wielu młodych uczestników rozpoczyna edukację w Szkołach Plastycznych i Akademiach Sztuk Pięknych zostając artystami mającymi realny wpływ na sztukę i kulturę w regionie. Firma działa w branży kulturowej, jak i edukacyjnej gdzie głównym kodem PKD jest 85.52.Z. W Państwa pracowni wszystkie zajęcia prowadzą profesjonalni artyści malarze, graficy, rzeźbiarze którzy swoją wiedzę oraz umiejętności przekazują młodemu pokoleniu artystów oraz dorosłym pasjonatom sztuki. W firmie zatrudnionych jest 2 wspólników którzy artystami malarzami oraz artysta grafik i rzeźbiarz zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie. Ponadto w firmie pracuje jeszcze grafik/ilustrator zatrudniony w formie umowy B2B. Każdy z zatrudnionych twórców oraz dwoje właścicieli prowadzi zajęcia w sposób indywidualny na podstawie własnych doświadczeń ze sztuką. Podczas prowadzonych zajęć artyści malują, rysują wspólnie z uczestnikami warsztatów tworząc wspólne prace. Wszyscy artyści prowadzący warsztaty tworzą również własne prace (graficzne, rysunkowe i malarskie) na podstawie których omawiają ćwiczenia z kursantami. Za wykonane prace otrzymują wynagrodzenie, przenosząc tym samym całość praw autorskich wykonanych prac na potrzeby prowadzonych warsztatów na S. Firma pobiera opłaty od uczestników warsztatów, którzy widząc jak powstaje dane dzieło sztuki wykonane przez zatrudnionego artystę, wykonują ćwiczenia naśladując tworzenie danego dzieła. Opłaty przeznaczane są w dużej mierze na koszty związane z utrzymaniem pracowni oraz na wynagrodzenie dla pracujących Artystów jako opłata za ich wkład artystyczny. Wspólnicy, założyciele pracowni są również czynnie działającymi artystami twórcami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podczas organizowanych zajęć sami tworzą obrazy, rysunki, grafiki w celu zaprezentowania różnorodności technik artystycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne