22.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.472.2024.1.WS

Ustalenie źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 23 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W chwili obecnej Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełen etat na czas nieokreślony w Spółce z o.o. (pracodawca). W ramach tej umowy Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne jako programista, tworząc oprogramowanie oraz sprawdzając oprogramowania tworzone przez innych programistów. Wykonuje pracę przez 8 godzin dziennie (40 godzin tygodniowo) w siedzibie pracodawcy lub poza siedzibą, w miejscu wskazanym przez pracodawcę, w tym również w domu, co jest uzgodnione z pracodawcą. Wnioskodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że w czasie zatrudnienia nie będzie świadczyć pracy na rzecz innych pracodawców, bez uprzedniej pisemnej zgody obecnego pracodawcy.

W celu zwiększenia wielkości uzyskiwanych dochodów, Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, w ramach której zamierza świadczyć identyczne usługi tworzenia i sprawdzania oprogramowania na rzecz wielu podmiotów gospodarczych. W tym celu Wnioskodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą. Jednocześnie w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej – do czasu znalezienia innych kontrahentów – były pracodawca będzie prawdopodobnie jedynym kontrahentem Wnioskodawcy (jeżeli zawarta zostanie z nim umowa). Współpraca z kontrahentami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odbywać się będzie w ramach stałych umów lub też jednorazowych zleceń obejmujących prace programistyczne PKWiU: 62.01.11.0, w ramach których Wnioskodawca będzie w drodze doświadczeń, testów oraz eksperymentów zdobywać, poszerzać i łączyć wiedzę z nauk podstawowych: matematyka, statystyka, jak i stosowanych: informatyka, algorytmika, a następnie wykorzystywać ją przy tworzeniu programów. Kontrahent będzie zlecał wykonanie konkretnego zadania, wskazując jego parametry oraz termin wykonania. Zleceniodawca (podmiot zlecający, z którym Wnioskodawca zawrze umowę) nie wyznaczy szczegółowo czasu i sposobu wykonania czynności. Doboru rozwiązań programistycznych w ramach świadczonych usług dokonywał będzie Wnioskodawca, w zależności od jego kompetencji i poziomu doświadczenia. Wiodące technologie, przy użyciu których powstawać będzie oprogramowanie, to: Język oprogramowania, środowisko programistyczne zawierające edytor kodu oraz narzędzia pozwalające na analizę, debugowanie oraz uruchamianie tworzonego oprogramowania, narzędzie dostępu do bazy danych, umożliwiające przegląd jej struktury, projektowanie oraz tworzenie oprogramowania bazodanowego w postaci skryptów, procedur, pakietów, wyzwalaczy oraz uruchamianie procedur pracujących na danych w bazie. Wytwarzanie oprogramowania przez Wnioskodawcę będzie częścią większych projektów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne