Interpretacja indywidualna z dnia 13 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.422.2024.1.MS
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem wycieczki z ZFŚS.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dofinansowaniem wycieczki z ZFŚS.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X reprezentowany przez Y jest pracodawcą, który zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej : ZFŚS, Fundusz). Środki Funduszu gromadzone są na odrębnym rachunku oraz przeznaczone są na działalność socjalną w X. Zgodnie z przyjętym ZFŚS, w X środki Funduszu są przeznaczone w zależności od ich wielkości na dopłatę do kosztów uczestnictwa osób uprawnionych (pracowników, emerytów i rencistów oraz uprawnionych członków ich rodzin) w różnych rodzajach i formach działalności socjalnej, w tym m.in. na wypoczynek grupowy organizowany przez pracodawcę w formie wycieczek turystyczno-krajoznawczych.
W ramach działalności socjalnej, zgodnie z przyjętym regulaminem dla osób uprawnionych Wnioskodawca corocznie organizuje i planuje organizować wyjazdy integracyjne poza miejscem pracy w formie wycieczek turystyczno-krajoznawczych, których głównym celem jest integracja pracowników, poprawa atmosfery i zwiększenie ich motywacji w pracy. Informacja o organizowanej wycieczce podawana jest do wiadomości osobom uprawnionym (bez ograniczeń np. dla szczególnych wybranych grup pracowników) i każda z nich może wziąć w niej udział dobrowolnie. Organizacją wycieczki X zajmuje się sam bądź zleca podmiotom świadczącym usługi w tym zakresie, tj. biurom turystycznym. W obu przypadkach określa się koszt wycieczki w przeliczeniu na jednego uczestnika. Na koszt wycieczki składa się: koszt pobytu (nocleg, wyżywienie, bilety wstępu, imprezy towarzyszące) koszt ubezpieczenia uczestników, oraz koszt transportu. Każdy z uczestników może korzystać z atrakcji wycieczki. Udział w nich jest dobrowolny i nie wszyscy biorą udział w poszczególnych punktach programu. Koszt wycieczki będzie finansowany ze środków ZFŚS, przy czym część wydatków jest współfinansowana przez uczestników wycieczki w formie dopłaty własnej na rachunek ZFŚS, co wynika z zapisów regulaminu ZFŚS.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty