01.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.89.2024.3.MH

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lipca 2024 r. (data wpływu 9 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sąd Okręgowy .... w sprawie z powództwa A. przeciwko Państwu o przywrócenie Powodowi poprzednich warunków pracy i płacy, przyznał wyrokiem z dnia 16 lutego 2024 r., sygn. akt ....., tytułem odszkodowania kwotę 14 905,32 zł. Odszkodowanie dotyczyło pozbawienia Powoda dodatku brygadzistowskiego ze względu na zredukowanie ilości brygad wynikające ze zmniejszenia obsady kadrowej w dziale produkcji. Sąd Okręgowy  orzekł, że pozbawienie dodatku brygadzistowskiego z dniem 12 maja 2022 r. odbyło się z naruszeniem przepisów prawa pracy, dlatego na podstawie art. 471 kodeksu pracy w związku z art. 42 § 2 kodeksu pracy zasądził wskazane wyżej odszkodowanie. Z uwagi na to, że p. A. jest nadal pracownikiem kwota przyznanego odszkodowania została pomniejszona przy wypłacie o podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W Państwa ocenie jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać, że gdyby Pracownik nie został pozbawiony dodatku brygadzistowskiego i otrzymywał ten dodatek przez cały okres od dnia 12 maja 2022 r. (dzień odwołania z funkcji brygadzisty) do dnia 16 lutego 2024 r. (dzień ogłoszenia wyroku zasądzającego odszkodowanie), kwota tego dodatku byłaby opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Gdyby więc nie opodatkowano zasądzonego odszkodowania Pracownik osiągnąłby korzyść finansową w postaci nie opodatkowania dodatku brygadzistowskiego, który by otrzymywał gdyby nie został go pozbawiony. Dlatego zastosowanie powinien mieć art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w kwestii pomniejszenia zasądzonego odszkodowania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r., nie wynika aby zasądzone wyrokiem odszkodowanie zatrudnionemu nadal Pracownikowi było przychodem niestanowiącym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ w niniejszej sprawie nie doszło do wygaśnięcia ani rozwiązania stosunku pracy, a wskazany wyżej Pracownik nadal świadczy pracę na rzecz Państwa i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie za pracę. Pracownik zaakceptował pomniejszenie kwoty odszkodowania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast domaga się wypłaty kwoty pomniejszającej zasądzone odszkodowanie o zaliczkę na podatek od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne