25.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.44.2024.3.DK

Możliwość zwolnienia z opodatkowania świadczeń otrzymywanych z pracowniczego programu emerytalnego ze Szwajcarii.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania świadczeń otrzymywanych z pracowniczego programu emerytalnego ze Szwajcarii. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 18 czerwca 2024 r. ) i 3 lipca 2024 r. (wpływ 3 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni A, jest wdową po zmarłym w dniu (…) 2021 r. B, obywatelu (...), który przez większość swojego życia zawodowego mieszkał i pracował w Szwajcarii. W Szwajcarii nabył on uprawnienia emerytalne i następnie przeniósł się razem z Wnioskodawczynią do Polski, gdzie mieszkał przez ostatnie lata.

Po śmierci męża Pani A zwróciła się do Federalnego Ubezpieczenia na Starość i Renty Rodzinnej oraz do Funduszu Emerytalnego (…) o przyznanie na jej rzecz świadczeń jako wdowy po zmarłym mężu B. Decyzją z dnia (…) 2022 r. Wnioskodawczyni otrzymała świadczenie z tytułu śmierci męża z Funduszu Emerytalnego (…) w wysokości (…) CHF miesięcznie oraz od Federalnego Ubezpieczenia na Starość i Renty Rodzinnej zwykłą rentę wdowią w wysokości (…) CHF miesięcznie. Powyższe środki przekazywane są na konto bankowe w (…). Bank regularnie od tych świadczeń pobiera podatek oraz składkę zdrowotną.

Dodać jednak należy, że świadczenie z Funduszu Emerytalnego (…) jest świadczeniem w ramach programu utworzonego najprawdopodobniej przez pracodawcę zmarłego męża w ramach tzw. II filaru ubezpieczeń w Szwajcarii i działa w oparciu o przepisy dotyczące pracowniczych programów emerytalnych obowiązujących w Szwajcarii. Są to m.in. przepisy ustawy Bundesgesetz Liber die beruflichen Alters – Hinterlassenen – und lnvalidenvorsorge, z których świadczenia razem ze świadczeniami federalnymi (państwowymi), stanowiącymi tzw. I filar ubezpieczeń w Szwajcarii, mają na celu zapewnić w odpowiednim wymiarze kontynuację dotychczasowych warunków utrzymania osobom przechodzącym na emeryturę, osobom mającym prawo do świadczeń po śmierci ubezpieczonego oraz inwalidom. Zgodnie z przepisami BVG, pracownicy osiągający minimalną kwotę wynagrodzenia (wysokość ta jest określona w przepisach) są obowiązkowo objęci pracowniczym programem emerytalnym, który tworzony jest przez pracodawcę (program może przyjąć np. formę fundacji zakładowej lub stowarzyszenia, prowadzonych przez bank lub inną instytucję finansową – pracodawca może w tym zakresie stworzyć własny program lub też przyłączyć się do już istniejącego).W związku z tym, w ocenie Wnioskodawczyni należałoby uznać, że świadczenie z Funduszu Emerytalnego (…), jest świadczeniem z programu mającego charakter uzupełniający w stosunku do systemu federalnych ubezpieczeń społecznych, tworzącego I filar ubezpieczeń w Szwajcarii, który ma na celu zapewnić utrzymanie na poziomie egzystencjalnego minimum, tj. pokrycie podstawowych potrzeb po zakończeniu aktywności zawodowej. Dlatego też zdaniem Wnioskodawczyni niezasadne jest pobieranie od niej podatku dochodowego od świadczeń wypłacanych przez Fundusz Emerytalny (…).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne