Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.406.2024.2.KP
Renta wdowia z USA.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2024 r. (wpływ 10 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani obywatelką Polski, na stałe zamieszkałą w Polsce i tu rozlicza się Pani z podatków.
Pani mąż, J.N., miał stały pobyt w USA i pracował tam czasowo. Po uzyskaniu wieku emerytalnego otrzymał w USA emeryturę, którą pobierał aż do śmierci, tj. (…) 2016 r.
Pani od 2011 r. na podstawie decyzji Social Security Administration w USA otrzymywała świadczenie małżeńskie. Zostało ono przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w USA.
85% całkowitej kwoty świadczenia wypłacanego do Polski podlegało opodatkowaniu federalnym podatkiem dochodowym w stawce 30%, co w praktyce oznaczało potrącanie 25,5% od całkowitej kwoty świadczeń. Potwierdza to zaświadczenie Generalnego Konsulatu Amerykańskiego w (…) z (…) 2011 r. Zostało ono wydane wówczas na Pani prośbę w związku z żądaniem Banku (…) w (…). Po uzyskaniu ww. zaświadczenia bank nie wystawiał Pani na koniec roku żadnej informacji o dochodach i zaliczkach na podatek dochodowy więc nie płaciła Pani z tego tytułu podatku dochodowego w Polsce.
Od czasu śmierci męża w (…) 2016 r. sytuacja się zmieniła, ponieważ nie pobiera już Pani świadczenia małżeńskiego natomiast w zamian za to nabyła Pani uprawnienia do otrzymywania świadczenia wdowiego z USA, które zostało Pani przyznane przez Social Security Administration w (…) 2016 r. Zostało ono przyznane również na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w USA. W związku z wpływem na Pani rachunek przelewu pieniężnego z Social Security Administration, Bank (…) w (…) w piśmie z (…) 2016 r. zwrócił się do Pani o dostarczenie dokumentacji o przyznaniu i rodzaju otrzymanego świadczenia oraz zaświadczenia z konsulatu amerykańskiego potwierdzającego charakter otrzymywanych płatności i pobieranym podatku w celu prawidłowego rozliczenia ich przez bank. W związku z tym, na Pani prośbę, dnia (…) 2016 r. Konsulat Generalny USA w (…) wydał zaświadczenie, że Zarząd Ubezpieczeń Społecznych USA (Social Security Administration) wypłaca Pani od (…) 2016 r. świadczenie wdowie. W zaświadczeniu jest również informacja, że 85% całkowitej kwoty świadczenia wypłacanego do Polski podlega opodatkowaniu federalnym podatkiem dochodowym w stawce 30%, co w praktyce oznacza potrącanie 25,5% od całkowitej kwoty świadczeń od każdorazowej wypłaty. Dodatkowo bank w Polsce co miesiąc potrąca składkę zdrowotną w wysokości 9% na ubezpieczenie zdrowotne i odprowadza ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty