Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.164.2024.2.AND
W związku z podziałem Spółki Dzielonej i przejęciem części jej majątku na Spółce Przejmującej nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego wnioskodawcy i wydaniem udziałów wspólnikowi w wyniku tego podwyższenia oraz dla Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 roku wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych podziału przez wydzielenie po stronie Spółki Przejmującej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 maja 2024 r. (wpływ 31 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca wpisany jest do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego (…), prowadzi działalność w formie spółki z o.o., posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Wspólnik Wnioskodawcy, w jednej ze swoich spółek zależnych, zamierza przeprowadzić zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych Podział tej Spółki (dalej: „Spółka Dzielona”). Wspólnik jest jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej (Wnioskodawcy).
Spółka Dzielona świadczy kompleksowe usługi w zakresie (…) (Działalność Usługowa), Spółka Dzielona oprócz działalności usługowej, prowadzi również działalność holdingową w stosunku do swoich spółek zależnych (Działalność Holdingowa). W wyniku przeprowadzenia Podziału Spółki, wyodrębnione zostaną w Spółce Dzielonej dwie działalności, tj. Działalność Usługowa i Działalność Holdingowa. Działalność Holdingowa przeniesiona zostanie do Spółki Przejmującej, tj. Wnioskodawcy – do już istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast Działalność Usługowa pozostanie w Spółce. Działalność Usługowa skupia się na świadczeniu kompleksowym usługi w zakresie (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty