Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.269.2024.2.NM
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:
·w części dotyczącej uznania poniesionych kosztów na opłaty za prąd w biurze za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – jest nieprawidłowe;
·w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 11 czerwca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 3 sierpnia 2020 r. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą X (NIP: (…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD: 62.01.Z).
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”).
Wnioskodawca od 2023 r. rozlicza się z zastosowaniem podatku liniowego.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i od lipca 2022 r. świadczy usługi na rzecz polskiej spółki prawa handlowego Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w… , zarejestrowanej w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr: (…) (dalej jako „ Spółka”) na podstawie umowy o współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawartej przez Strony w formie pisemnej. Początkowo była to umowa zawarta na czas określony, a następnie zawarta na czas nieokreślony. Umowa wyczerpuje przesłanki wskazane w art. 41 i art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty