Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.182.2024.1.AA
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup drugiego samochodu w ramach leasingu
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania 50% wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 26 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 2019 r. prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie działalności prawniczej (PKD 69.10.Z) – kancelarię adwokacką. Z uwagi na specyfikę działalności wymagającą częstego przemieszczania się niezbędnym narzędziem, umożliwiającym jej prowadzenie jest samochód. Wnioskodawca porusza się samochodem w celach związanych z prowadzoną działalnością zarówno na terenie miasta, w którym mieszka (….), jak i na dłuższych trasach, na terenie całej Polski, ponieważ spotkania nie ograniczają się tylko do (…).
Wnioskodawca aktualnie posiada jeden samochód, z którego korzysta na podstawie umowy najmu długoterminowego, a koszty z nim związane rozlicza w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.
Zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca samochód wykorzystuje dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, ale planuje wziąć w leasing operacyjny, najem długoterminowy lub inną umowę o podobnym charakterze jeszcze jeden samochód, który będzie również wykorzystywać (zamiennie) dla celów działalności, w tym m.in. do dojazdów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na spotkania z partnerami handlowymi. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt, że dla jednoosobowej działalności chciałby posiadać dwa samochody, ale specyfika prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności (kancelaria adwokacka, konieczność odbywania spotkań tak w (…), jak i na terenie całego kraju) uzasadnia posiadanie drugiego samochodu, ze względu na następujące przypadki:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty