Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.53.2024.1.JKU
Skutki podatkowe darowizny od rodziców zastępczych matki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny od rodziców zastępczych matki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pana matka jest od urodzenia osobą niepełnosprawną (porażenie mózgowe). Od 7 roku życia do osiągnięcia pełnoletności była wychowywana przez małżeństwo, które pełniło dla niej funkcję rodziny zastępczej, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, począwszy od 7 roku życia do uzyskania przez nią pełnoletności.
Pana ojciec jest nieznany. Z uwagi na sytuację zdrowotną Pana matki w Pana wychowaniu wspierali matkę jej rodzice zastępczy oraz ich rodzony syn z żoną. Obecnie rodzice zastępczy Pana matki rozważają przekazanie Panu darowizny w formie pieniężnej (przelewu na rachunek bankowy) na sfinansowanie zakupu mieszkania.
Pytanie
Czy nabycie przez Pana środków pieniężnych na podstawie darowizny od rodziców zastępczych matki będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn, jeżeli otrzymanie tej darowizny zgłosi Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, nabycie przez Pana środków pieniężnych na podstawie darowizny od rodziców zastępczych matki będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn, jeżeli otrzymanie tej darowizny zgłosi Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty