Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.62.2024.3.PK
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia na rzecz Partnera, ustalonego poprzez zawarcie ugody.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia wypłaty ugody pozasądowej do kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 11 marca 2024 r. – pismem z 19 marca 2024 r. (data wpływu: 22 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. sp. z o. o. (dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka"), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez (…), należy do międzynarodowej grupy spółek, której głównym obszarem działalności jest (...). Spółka jest obecna na polskim rynku od (...).
Partnerem strategicznym Wnioskodawcy na rynku amerykańskim jest spółka B. (dalej „Partner"). Partner zawarł tzw. Master Service Agreement (dalej „Umowa”) na reprezentację najemcy z jedną (...) w branży (…) (dalej „Klient”). Zgodnie z Umową, spółki powiązane z Partnerem we wszystkich krajach (w tym również Wnioskodawca) miały świadczyć usługi pośrednictwa w najmie dla spółek powiązanych z Klientem.
W związku z Umową, Wnioskodawca w latach 2014-2017 świadczył usługi pośrednictwa w najmie dla polskich spółek powiązanych z Klientem, za które otrzymał wynagrodzenie prowizyjne także od wynajmującego (właściciela budynku) z tytułu przyprowadzenia klienta („Transakcja”).
W 2017 roku Partner zgłosił do Wnioskodawcy żądanie wypłaty wynagrodzenia w związku z Transakcją, stanowiącego część wynagrodzenia prowizyjnego otrzymanego przez Wnioskodawcę od wynajmującego, w wysokości (…) EUR. Wnioskodawca zakwestionował roszczenie Partnera, stojąc na stanowisku, że żądane wynagrodzenie nie było objęte ustaleniami między Wnioskodawcą a Partnerem. Między stronami powstał spór co do istnienia obowiązku zapłaty przez Wnioskodawcę wyżej opisanego wynagrodzenia na rzecz Partnera w związku z Transakcją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty