10.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.154.2024.1.ENB

Możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy warunków stosowania ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Posiada Pan rezydencję podatkową w Polsce, gdzie znajduje się Pana centrum interesów życiowych. W latach 2022, 2023, 2024 pracował i pracuje Pan jako marynarz (wg art. 5a pkt 47a ww. ustawy o podatku dochodowym) oraz uzyskiwał i będzie uzyskiwał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem pracy najemnej na podstawie kontraktu o pracę na pokładzie statków morskich zarejestrowanych i eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo z siedzibą (faktycznym zarządem) w Norwegii. Faktyczny zarząd pracodawcy/siedziba (Employer): (...) Norwegia. Informacja o Pana zatrudnieniu w latach 2022, 2023 i 2024: nazwa statku: (...) Bandera: Cypr.

W kontekście podatkowym pomiędzy Polską a Norwegią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego (art. 14 ust. 3 w zw. z art. 22 ust. 1 lit. a) Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2009 r. oraz Protokół do tej Konwencji [Dz. U. z 2010 r., nr 134, poz. 899, dalej jako „UPO z Norwegią”] zastąpionym przez art. 5 ust. 6 Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. [Dz. U. z 2018 r., poz. 1369, dalej jako „MLI”]). W konsekwencji prawo do opodatkowania dochodów uzyskanych przez Pana z pracy na pokładzie statku morskiego zgodnie ze wskazaną we wniosku Konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii będzie przysługiwało zarówno Norwegii jak i Polsce, i w konsekwencji do dochodów tych zgodnie z Konwencją MLI będzie miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania w postaci proporcjonalnego zaliczenia. W latach 2022 i 2023 nie osiągał Pan na terytorium Polski żadnego innego dochodu zarówno z pracy na jednostkach pływających, jak i z innych źródeł i nie zamierza uzyskiwać takiego dochodu w roku 2024 i latach kolejnych. Dochody, które Pan uzyskiwał i uzyska będą podlegały opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne