Interpretacja indywidualna z dnia 10 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.34.2024.3.IR
Obowiązki płatnika poboru podatku z tytułu świadczenia wypłacanego byłemu pracownikowi.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Pismem złożonym 15 stycznia 2024 r, 13 lutego 2024 r. i 19 lutego 2024 r. uzupełniono wniosek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka X. sp z o.o. z siedzibą w Y. jest spółką, której 100% właścicielem jest spółka Z. w Niemczech. X. sp. z o.o. (dalej Spółka) jest spółką mającą tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, której przedmiotem działalności jest m.in. wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, zbieranie odpadów sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia. Spółka posiada zarząd na terytorium Polski, jest odrębną spółką od swojego właściciela i nie jest zakładem innej spółki.
W 2008 r doszło do przejścia na rzecz Spółki zakładu pracy należącego dotychczas do Z. z siedzibą w Niemczech (z siedzibą ...) skutkującego zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu pracy wstąpieniem przez Spółkę w dotychczasowe stosunki pracy pracowników zatrudnionych w tym zakładzie pracy (Spółka „przejęła” tych pracowników). Pomimo przejęcia przez Spółkę zakładu pracy oraz wstąpienia przez Nią w stosunki pracy pracowników w nim zatrudnionych, z jednym z pracowników (dalej również Pracownik) została zawarta nowa umowa o pracę, w której stwierdzono, że przejęciu przez Spółkę podlegają wszelkie roszczenia pracownika uzyskane od spółki Z.
W spółce Z. obowiązywał regulamin świadczeń dotyczący emerytur pracowniczych i rent rodzinnych wprowadzony na podstawie zawartej w dniu ... 1996 r. umowy zakładowej pomiędzy ww. spółką a radą zakładową w niej działającą. Regulamin ten przewidywał przyznawanie przez ww. spółkę pracownikom emerytury, jeżeli pracownik przepracował w tej spółce lub innej spółce z grupy kapitałowej, do której ww. spółka należała określoną liczbę lat i ukończył 65 rok życia lub w przypadku skorzystania z tzw. elastycznego wieku emerytalnego lub wcześniejszej emerytury z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego i po spełnieniu okresu oczekiwania, po którym istnieje możliwość przyznania świadczenia. Świadczenie przewidziane tym regulaminem jest wypłacane pracownikowi niezależnie od emerytury wypłacanej mu przez właściwe organy ubezpieczenia społecznego i stanowi w istocie dodatek do emerytury pracownika. Emerytura przewidziana ww. regulaminem w przepisach niemieckich jest określana jako emerytura przydzielana przez pracodawcę (emerytura zakładowa, zakładowy program emerytalny) jednakże nie jest ona zgodnie z tym przepisami świadczeniem, które musi zostać przez pracodawcę wprowadzone. Jest ono dodatkowym i nieobligatoryjnym świadczeniem wypłacanym danej osobie wobec jego przeszłego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty