10.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.88.2024.2.AA

Wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości nie spowoduje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nakładami poniesionymi na nabycie oraz wytworzenie budynków, a także późniejsze ich użytkowanie, na podstawie art. 91 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania do majątku prywatnego nieruchomości wykorzystywanej w ramach Przedsiębiorstwa. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym od 1993 r. działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018r. - Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm., dalej: Prawo przedsiębiorców) polegającą głównie na hurtowej sprzedaży drewna.

Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek liniowy), podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystuje Pan w niej budynki handlowo-usługowe i magazynowe, które stanowią środki trwałe w Pana działalności gospodarczej (dalej: Nieruchomości). Ponadto dwa z tych budynków są przedmiotem wynajmu podmiotom trzecim. W trakcie działalności odliczał Pan całość podatku naliczonego VAT w związku z poniesionymi nakładami na nabycie oraz wytworzenie budynków, a także późniejsze ich użytkowanie (w tym dokonywanie niezbędnych remontów i modernizacji).

Jeden budynek został zaliczony do środków trwałych Przedsiębiorstwa w 2021 r. i podlega amortyzacji w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, jego wartość jest większa niż 15 000,00 zł. Drugi budynek został zaliczony do środków trwałych Przedsiębiorstwa w 2023 r. i również podlega amortyzacji, jego wartość jest większa niż 15 000,00 zł. Oba budynki mają charakter niemieszkalny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne