Podział odpowiedzialności za długi w spadku - Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2024 r., sygn. III FSK 4692/21

Każdy ze spadkobierców odpowiada podzielnie za taką część długów spadkowych, która wynika z wielkości jego udziału spadkowego i proporcjonalnie do niej. Staje się zatem samodzielnym dłużnikiem tej części długów spadkowych, którą odzwierciedla jego udział spadkowy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska (sprawozdawca), Dorota Rembiejewska, Protokolant, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. i P. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 178/21 w sprawie ze skargi M. R. i P. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 stycznia 2021 r., nr 0401-IOV2.4103.33.2020 w przedmiocie odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. R. i P. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 178/21 oddalił skargę M. R. i P. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 stycznia 2021 r. Nr 0401-IOV2.4103.33.2020 w przedmiocie odpowiedzialności spadkobierców za zaległości podatkowe spadkodawcy z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do lipca 2014 r., określenia straty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2018 r., określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za listopad 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy swoim rozstrzygnięciem utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, który decyzją z dnia 24 czerwca 2020 r. orzekł o zakresie odpowiedzialności spadkobierców M. R. i P. R., w udziałach po ½ części, za zaległości podatkowe spadkodawcy L. R. wynikających z decyzji ostatecznej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 października 2018 r. oraz określił wysokość straty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2018 r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej spadkodawcy oraz określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za listopad 2018 r. do zwrotu na rachunek bankowy.

Sąd I instancji w uzasadnieniu wskazał, że organy podatkowe prawidłowo ustaliły, iż na skutek zawartej przez Skarżących umowy o dział spadku, w której spadkobiercy oświadczyli, że dokonują działu spadku po zmarłym L. R. w ten sposób, że M. R. nabywa bez obowiązku spłaty wchodzące w skład spadku udziały ½ części we własności określonych nieruchomości, ruchomości oraz prawa i zobowiązania związane z prowadzonym przez spadkodawcę Przedsiębiorstwem R., o wartości przedmiotu umowy na łączną kwotę 39.830.218 zł. W wyniku działu M. R. nabyła przysporzenie ponad swój udział wynikający z aktu poświadczenia dziedziczenia, natomiast syn spadkodawcy nie nabył żadnego przysporzenia z tytułu dziedziczenia po ojcu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne